IRIS APFEL:
OD INTERIÉROVÉ DESIGNÉRKY K MÓDNÍ IKONĚ

 26. 8. 2019

V dnešní době převládajícího minimalismu se tato 97letá dáma vymyká. Jejím poznávacím znakem se staly výrazné brýle a pestrobarevné outfity se spoustou vintage doplňků. Humbuk kolem Iris Apfel se spustil teprve v roce 2005 v souvislosti s výstavou v MET. Co ale dělala tato energická dáma předtím?

interiérový design
Zdroj: forbes.com

PRVNÍ KARIÉRNÍ KROKY

Po dokončení vysoké školy se Iris chtěla věnovat módní žurnalistice. Usilovala o místo ve Vogue Paris, ale redakce byla kvůli druhé světové válce uzavřena. To ji ale nijak nezbrzdilo a místo toho nastoupila do magazínu Women’s Wear Daily jako copy editorka. Poté asistovala Robertu Goodmanovi, přednímu ilustrátorovi pánské módy. To se ukázalo jako velice dobrý krok, díky němu se seznámila s interiérovou dekoratérkou Elinor Johnson a přidala se do jejího týmu. Zde se začal projevovat její talent improvizovat. Během druhé světové války byly přerušeny dodávky nábytku do Ameriky, Iris to však řešila po svém – repasováním vintage kusů z bleších trhů. Stačilo dobře hledat a zapojit fantazii.

Zdroj: onekingslane.com
Zdroj: ikea.com

Další milník otevřel hotel Grossingers Borscht Bel, který denně publikoval vlastní noviny. Iris se ujala sekce s rozhovory s hosty, což obnášelo objevování se na večírcích a jiných událostech. Hosté brzy ocenili její vytříbený módní vkus a začali se na ni obracet s poptávkami po dekorování interiérů. Chtěli, aby jejich domy a byty vypadaly tak dobře, jak se ona obléká. Postupem času tato poptávka přerostla v regulérní business. Iris Apfel nedělala věci jako ostatní, například vůbec nekreslila své návrhy, její práce připomínala spíše improvizaci v jazzu. Klienti jí museli prostě důvěřovat.

LÁSKA K LÁTKÁM

Jako malou se ji snažila babička zabavit během rodinných sešlostí, a tak ji posadila před dvě obrovské skříně na chodbě. Byly plné zbytků látek, jelikož celá rodina šila pro charitu. Iris se tak přehrabovala hodiny v hromadách kousků látek a tvořila různé kombinace. Cítila prý naprostou obsesi texturou, barvami a jejich vzory. A že to později v jejích návrzích interiérů bylo cítit!

Iris měla vždy jasnou představu o jednotlivých prvcích svých návrhů. Nejvíc se to týkalo látek, shánění vysněných vzorů nebylo však jednoduché. Oslovila tatínka své kamarádky, který látky vyráběl a  započala dlouhodobá spolupráce. Nové látky kombinovala s řadou historických originálů, které vozila se svým manželem Carlem z cest po evropských bleších trzích a Severní Africe. Poptávka po nich stále rostla, až v roce 1950 založili vlastní firmu Old World Weavers a začali vyrábět repliky z 17.-19. století. Mezi jejich klientky patřily třeba Estée Lauder a Greta Garbo. Iris a Carl pracovali dokonce na renovacích Bílého domu za vlády 9 prezidentů od Harryho S. Trumana po Billa Clintona.

Zdroj: g-lamadrid.com
Zdroj: parisapartment.wordpress.com
Zdroj: parisapartment.wordpress.com

OBJEVENÍ IRIS APFEL

Iris si během svých pracovních cest nenechala ujít žádný bleší trh nebo vetešárnu. Sbírka šperků, látek a šatů se velice rychle rozšiřovala, až ji v roce 2005 oslovil kurátor The Costume Institute Harold Koda s nabídkou malé výstavy jejich doplňků a šperků v Metropolitan Museum of Art. Při návštěvě jejího domova ale otevřel Pandořinu skříňku – nikdo netušil, jak obrovskou sbírku objeví. Nakonec Harold vybral 300 kusů oblečení a více než 300 kusů šperků. Na výstavě se objevilo 80 outfitů, které Iris osobně stylovala. Tato show přitáhla velkou pozornost milovníků módy. Zlom nastal po vydání článku Billa Cunninghama v New York Times, kdy se do muzea začala hrnout široká veřejnost. Humbuk ale jen tak neskončil, výstava pokračovala do Norton Museum of Art na Floridě, Nassau County Museum of Art na Long Island a Peabody Essex Museum v Massachusetts.

Zdroj: hubarts.com
Zdroj: vogue.pt

ŽIVOT ZAČÍNÁ PO DEVADESÁTCE

Z Iris se za velmi krátkou dobu stala celebrita a symbol individuality. První komerční spolupráce přišla v jejích  90 letech – oslovila ji značka kosmetiky MAC. Iris vytvořila limitovanou edici pro zimu 2011, která zahrnovala 17 produktů od rtěnky až po laky na nehty. Poté se spolupráce jen hrnuly Happy Socks, Magnum, Nude Glass. V roce 2018 se dokonce stala Iris předlohou pro panenku Barbie, které nesměly chybět typické velké brýle. A že je toho na jednoho člověk až moc? Iris stíhá ještě učit na University of Texas.

Iris Apfel je nepochybně obdivuhodná a fascinující žena. Takhle to mediálně rozjet po osmdesátce? Klaním se. Pokud vás tato ikona nadchla jako mě, nenechte si ujít dokument IRIS z roku 2014, který byl dokonce nominován na ceny Emmy. A na závěr motto, které mám od Iris ráda: „You have to be interested to be interesting.“

Zdroj: omdsaid.com
Zdroj: fashionbook.cz
Zdroj: washingtonpost.com

autor: Kristýna z Komodi ♡

Zdroje

APFEL, Iris Barrel. Iris Apfel: accidental icon : musings of a geriatric starlet. New York, NY: Harper Design, an imprint of HarperCollinsPublishers, [2018]. ISBN 00-624-0508-X

Inside Iris Apfel’s Old World Weavers Fabric Designs | House & Garden. House & Garden – The website of House & Garden [online]. Copyright © Cond [cit. 23.07.2019]. Dostupné z: https://www.houseandgarden.co.uk/article/iris-apfel

Iris Apfel and Her Husband Carl Apfel’s Love Story – Iris Apfel Facts. Luxury Style, Travel, and Leisure – Town & Country Magazine[online]. Copyright ©2019 Hearst Magazine Media, Inc. All Rights Reserved. [cit. 23.07.2019]. Dostupné z: https://www.townandcountrymag.com/style/fashion-trends/a13122155/iris-apfel-carl-apfel-love-story/

 

Navštivte Komodi

Novákových 885/35

Praha 180 00

Metro B Palmovka

Sledujte Komodi