ACAPULCO KŘESLO:
MEXICKÁ DESIGNOVKA Z 50. LET

13. 3. 2019

Acapulco křesílko byla moje mid-century láska na první pohled. Objevila jsem ho při klasickém brouzdání a hledání inspirace na Pinterestu. A to jsem ještě ani netušila, jak je pohodlné!

Zdroj: Komodi
Zdroj: circamodern.net

IKONA Z 50. LET

Acapulco se pyšní charakteristickou siluetou – vejčitá nebo kulatá kovová konstrukce s výpletem z pevných vinylových kabelů připomínající paprsky slunce. Křesla hýří barvami. Dříve se jednalo hlavně o barevné kabely výpletu, ale dnes se fantazii meze nekladou a barevné varianty přechází také na kovovou konstrukci. Vzniklo v 50. letech v Mexiku a stalo se designovou ikonou, která ale stále skrývá tajemství.

SLUNNÉ MĚSTO PLNÉ CELEBRIT

Acapulco je město a významný přístav na pobřeží Tichého oceánu ve státě Guerrero (jeden z 31 států Mexika). Toto plážové město láká turisty díky La Quebrada Cliff Divers, kteří pravidelně předvádějí své umění ve skoku do vody z až 40 metrových útesů.

V 50. a 60. letech se stalo Acapulco oblíbenou destinací celebrit. Liz Taylor se zde vdala, Jackie a John Kennedy prožili líbánky a Elvis Presley natočil svůj slavný film „Fun in Acapulco“. Právě spojení celebrit s touto lokalitou určitě přispělo ke slávě designu křesílek.

AUTOR NEZNÁMÝ

Ani po 65 letech se jeho původ nevyjasnil. Dle nejrozšířenější legendy vymyslel první vyplétané křeslo francouzský turista během návštěvy Acapulca. Nevyhovovaly mu židle, které se na přímém slunci rozpálily tak, že se na nich nedalo sedět. Inspiroval se prý tradičními mayskými hammocky, které na místě viděl. Jiné zdroje uvádí pouze neznámého mexického autora.

Jediné jméno spojené s tímto křeslem je Cecilia Leon Dela Barra. Tato mexická designérka údajně v roce 2000 oficiálně křeslo pokřtila na „Acapulco Chair”.

Foto: Pablo Zuolaga
Zdroj: i.pinimg.com

NÁVRAT HVĚZDY

Jeho obliba neustává, spíše naopak. A není divu – je krásné, pohodlné a neskutečně praktické. Od ryze plážové židle se jeho využití rozšiřuje do interiérů hotelů, barů, kaváren, ale i domácností. Oblíbenost je patrná i v oblasti eventů. V Mexiku se křesílka vyplétají a prodávají na ulici. Správně má být Acapulco křeslo vypleteno z pevných kvalitních vinylových kabelů, které se sezením nevytahají. Kromě Mexika se jeho výroba rozšířila do celého světa, což se často podepisuje na kvalitě.

Mnoho designérů fascinace tímto designem dovedla až k vlastní reinterpretaci. Vinylové kabely mění za pravou kůži, nebo typický tvar výpletu znázorňují vyřezávaným dřevem.

Leather Chair by Ocho Workshop
Medio Dia Chair by Sebastian Lara
Garza Design

NA EVENTY JAK DĚLANÉ!

Acapulco křesla doslova probarví váš event. Hodí se pro indoor i venkovní eventy. Zvládnou i trochu deště. Sladíte je k různým druhům nábytku, tudíž jsou ideálním komponentem do větších set upů. Jsou neskutečně pohodlná a praktická (obzvlášť v parných dnech). A tečka na konec – hází velmi estetické stíny, takže vaše fotky z eventů budou dechberoucí. Tato ikona samozřejmě nemůže chybět v inventáři mé půjčovny nábytku – Acapulca už jsou připravena na vaše originální eventy a photo shootingy!

Zdroj: architonic.com
Zdroj: luellajune.com
Zdroj: realivin.net

Zdroje

Acapulco Chair Celebrates 60 Years – LA76 Design & Lifestyle Blog. LA76 Design & Travel Blog – Thoughts on design, photography, architecture and future. [online]. Copyright © 2013 [cit. 13.03.2019]. Dostupné z: https://blog.la76.com/2013/11/acapulco-chair-celebrates-60-years/

Acapulco Chairs. Acapulco Chairs [online]. Copyright © 2014 Acapulco Chairs MX, website by [cit. 13.03.2019]. Dostupné z: http://www.acapulcochairs.mx/about/

Quick history: The Acapulco Chair [online]. Dostupné z: https://www.apartmenttherapy.com/quick-history-the-acapulco-chair-retrospect-170595

The Iconic History of the Acapulco Chair I Patio Productions. Outdoor Furniture from Patio Productions | San Diego, CA [online]. Copyright © EOS Mexico [cit. 13.03.2019]. Dostupné z: https://www.patioproductions.com/blog/patio-furniture/iconic-history-of-the-acapulco-chair/

 

 

Navštivte Komodi

Novákových 885/35

Praha 180 00

Metro B Palmovka

Sledujte Komodi