VERTEX A NAVRÁTIL:
INOVACE ČESKOSLOVENSKÉHO NÁBYTKU

22. 3. 2019

Červený lesklý sedák s typickým oválným průřezem. Znáte ji všichni? Tramvajová židle slaví 55 let! Pro mě je to jedna z nejkrásnějších židlí, co kdy vznikly. Stojí za ní unikátní materiál Vertex a legenda českého designu Miroslav Navrátil.

Zdroj: circamodern.net
Zdroj: circamodern.net

VERTEX

Podnik Vertex se zaměřoval na výrobu skla a skleněných vláken především pro stavebnictví a průmysl. V roce 1949 vyvinul skleněné vlákno Vertex. K výrobě nového nábytkového materiálusklolaminátu byla použita právě tato skleněná vlákna, která se zalívala umělou pryskyřicí. Vznikl tak velmi odolný materiál.

Zatímco se ve válečném období syntetické hmoty využívaly často jako náhražkový materiál, počátek padesátých let znamenal nástup moderních plastických hmot, chápaných jako plnohodnotný výrobní materiál. Jistou roli v jejich prosazení však sehrál nedostatek dovozových surovin, zejména barevných kovů, železa a kůže. Zato suroviny potřebné pro výrobu plastůdomácí uhlí a ropa ze Sovětského svazubyly relativně dostupné. Jednoduchá zpracovatelnost také zaručovala preferovanou masovou výrobu.

PROPAGÁTOR SKOŘEPINY

Miroslav Navrátil (1913-1999) je jednou z nejzásadnějších osobností českého designu nábytku.Položil základy tvarování  sedacího nábytku z plastických hmot v Československu. Byl členem návrhářského ateliéru ve Vývoji nábytkářského průmyslu, který dodával návrhy výrobním podnikům. Jeho práce vynikaly tvarovou i technologickou progresí.

Zdroj: pamono.co.uk
Zdroj: amsterdammodern.com

INSPIRACE Z USA

Nový směr designu nábytku znamenala světová výstava konaná v roce 1939 v New Yorku. Finský designér Alvar Aalto zde předváděl židle, jejichž sedák i opěrák byly vyrobené z jednoho kusu trojrozměrně ohýbané překližky, Francouzi předváděli nábytek na tenoučkých nožkách. Nejzásadnější vliv na vznik Navrátilových návrhů měla výstava  Levný nábytek v newyorském Muzeu moderního umění v roce 1950, kde manželé Eamesovi představili první křesílko z laminátové skořepiny. Návrhy Ray a Charlese Eamesových předznamenaly rozvoj využití lisovaných plastů ve výrobě nábytku v Československu.

Zdroj: 1stdibs.com
Zdroj: designville.cz

VERTEXKY V ČASE

Československý chemický průmysl vyvinul v 50. letech nové laky a nátěry, tudíž Vertexové židle vznikaly ve všemožných barevných variantách. Dodnes se setkáváme se třemi základními tvary.  První (s typickým otvorem mezi opěradlem a sedákem) byl navržen Miroslavem Navrátilem v roce 1959. Za tento design získal ve stejném roce dokonce zlatou medaili na Trienále v Miláně. Z prvního typu vychází sedák známý z tramvají T3, využívaný od roku 1964. Třetí typ tvoří ještě jednodušší tvar bez otvoru. Podnoží se vyráběla z drátu nebo dřevěných soustružených nohou. Odolnost a masová výroba znamenaly rozšíření skořepinových židlí i do kanceláří a výrobních prostor.

Návrh z roku 1959/ Zdroj: sypka.cz
V tramvajích od roku 1964/ Zdroj: Komodi
60./70.léta/ Zdroj: Novoretro
Zdroj: Nanovo

U Navrátilových návrhů křesel se sklolaminátový tvar sedáku používal jen jako kostra, která  byla skryta pod čalouněním. Podnoží měla také variantu kovovou nebo dřevěnou.

Zdroj: massmoderndesign.com
Zdroj: vntg.com

REDESIGN JAKO POCTA

Jako poctu Miroslavu Navrátilovi a tramvaji T3 vytvořilo studio Jasiokarchitekti redesign této legendární židle. Přidáním autorského podnoží vznikla nová verze jménem T3.1 Chair. K vidění byla v rámci Prague Design Week 2016.

Zdroj: designmag.cz
Zdroj: designmag.cz

T3 – COUPÉ: SPOLUPRÁCE S ANNOU MAREŠOVOU

Sklolaminátová sedátka v šedé barvě najdete i v novém projektu Dopravního podniku. Tramvaje T3 a Praha patří neodmyslitelně k sobě. I proto Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s., ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers vytvořil nový koncept výletní tramvaje, která navazuje na tradici legendárních vozů typu Tatra T3.

Zdroj: t3coupe.cz

Otevřením zadní části vozu a využitím původních prvků v kombinaci s moderními technologiemi vznikl designový prostor pro soukromé jízdy a večírky. Tramvaj se poprvé představila veřejnosti v rámci Designbloku 2018. Dnes už je možné si T3 Coupé pronajmout.

Zdroj: t3coupe.cz

KOMODI A TRAMVAJOVKY: VÝLET DO ZÁTIŠÍ

Při prvních myšlenkách na půjčovnu nábytku jsem klasicky brouzdala po internetových bazarech a narazila na absolutní poklad! Někdo nabízel 18 kusů tramvajových červených židliček za poměrně hezkou cenu. Tyto židle se v tak velkém množství téměř nedají sehnat a když už, tak za dost vysokou cenu. Okamžitě jsem zavolala a pánovi dala e-mail kvůli doplňujícím fotografiím. Komunikace probíhala zmateně a e-maily docházely bez přílohy. Během toho zmatku v e-mailech se najednou ukázalo, že židlí je 30 a mohou být všechny moje. Přepočítala jsem úspory a řekla si, že do toho teda jdu, i kdybych měla jíst suché rohlíky. Pořád jsem ale kvůli té podivné komunikaci byla dost nejistá a bála se, že pojedu přes půl republiky a nic z toho nebude. Vyrazila jsem i tak dodávkou s kamarádem do Kempu Zátiší za Jablonec nad Nisou.

Po příjezdu už nás čekalo jenom samé příjemné překvapení! Přivítal nás manželský párBednářovi, odhaduji věkem přes 80 let. Takže jsem hned pochopila ten problém s komunikací a naopak začala neskutečně obdivovat pána, který si se mnou vyměňoval e-maily a smsky. Pozvali nás na kafčo, což samozřejmě znamenalo káva, limča, štrůdl, buchta a koláčky. Prostě jak u nejlepší babičky. Zdrželi jsme se přes dvě hodiny, během kterých mi vyprávěli o tom, jak založili v 90. letech restauraci a poté kemp. Co jim dělalo radosti i starosti, jaké měli zaměstnance a hlavně – že tyhle židličky tam po celou dobu plnily funkci venkovního sezení. Bylo to strašně krásné setkání, na cestu jsem dostala láhev vína a nakázáno, že mám poslat sms, že jsem dorazila v pořádku domů.

Židle toho vydržely teda sakra hodně, přes 20 let skotačení veselých kempařů a přímého deště. Já se každý den věnuji jejich renovaci, aby sloužily dál. Protože věřím tomu, co mi řekla paní Bednářová: „Ty židle vás ještě přežijou!“

Zdroje

CZECH 100 DESIGN ICONS [online]. Dostupné z: http://www.czech100.com/?lang=cz&page=icons&id=39Designér Miroslav Navrátil: Retica.cz. Retro obchod Retica.cz

KŘESLA, STOLKY, ŽIDLE, SVÍTIDLA, HODINY a další retro kousky z naší minulosti [online]. Dostupné z: https://www.retica.cz/l/designer-miroslav-navratil/

KNOBLOCH, Iva, ed. a VONDRÁČEK, Radim, ed. Design v českých zemích 1900-2000: instituce moderního designu. Vydání 1. V Praze: Academia, 2016. 658 stran. ISBN 978-80-200-2612-5.

Miroslav Navrátil- design pro každého. Dřevařský magazín[online].[cit. 21.03.2019]. Dostupné z:http://www.drevmag.com/images/stories/tisk/historie/2013/DM_12-2013_Historie_Navratil.pdf

Moravská galerie v Brně – Zdeněk Plesník a Miroslav Navrátil. Po stopách moderny [online]. Copyright © 2010 Moravská galerie v Brně [cit. 21.03.2019]. Dostupné z: http://www.moravska-galerie.cz/moravska-galerie/vystavy-a-program/aktualni-vystavy/2013/plesnik_navratil.aspx

Osobnosti designu [online]. Dostupné z: http://rgcr.cz/wp-content/uploads/2017/05/76-Osobnosti-sb%C3%ADrky-designu.pdf

Příběhy a tajemství krásných předmětů[online]. Dostupné z: https://brno.rozhlas.cz/pribehy-a-tajemstvi-krasnych-predmetu-6447945

T3 Coupé. T3 Coupé [online]. [cit. 21.03.2019]Dostupné z: https://t3coupe.cz/

Vertex a Miroslav Navrátil – Nanovo. [online]. [cit. 21.03.2019]. Dostupné z: https://www.nanovo.cz/cs/projekty/vertex-a-miroslav-navratil-50

Židle T3.1 Chair je poctou Miroslavu Navrátilovi – DesignMag.cz. DesignMag.cz[online]. Copyright © copyright [cit. 21.03.2019]. Dostupné z: http://www.designmag.cz/interier/61786-zidle-t31-chair-je-poctou-miroslavu-navratilovi.html

Navštivte Komodi

Novákových 885/35

Praha 180 00

Metro B Palmovka

Sledujte Komodi